2020’da piyasaya çıkacak olan 12 adet elektrikli motosiklet

2020’da piyasaya çıkacak olan 12 adet elektrikli motosiklet

Elektrikli motosikletler de aynı elektrikli otomobiller gibi son yıllarda yükselişe geçti.

Otomotiv sektöründe elektrikli modeller her geçen gün popülerliklerini ve satış miktarlarını hızla artırıyorlar. 2018’den beri de motosiklet sektörü için aynı durum gelişmeye başladı diyebiliriz. Çünkü geçtiğimiz yıldan bu yana birçok marka, elektrikli motosiklet modellerini tanıtıyor.

Ayrıca tanıtılan elektrikli motosikletlerin adventure, klasik, şehir motosikleti veya spor motosiklet gibi çeşitli türlerde olmaları da oldukça güzel. Biz de bu fotoğraf galerimizde sizlere, 2019 yılı içerisinde piyasaya çıkacak olan 12 adet elektrikli motosikleti sıralıyoruz.

Arc Vector

EICMA adlı motosiklet fuarında tanıtılan Arc Vector, oldukça fütüristik bir tasarıma sahip. 200 km/s’lik maksimum hız, 138 beygir güç ve 272 km’lik şehiriçi menzili gibi değerler ile de oldukça etkileyici olmayı başarıyor.

Standart motosikletlerin şasi tasarımından farklı bir yapıya yani monokok şasiye sahip olan bu motosiklet, Öhlins süspansiyonlara ve Brembo frenlere de sahip. Bu motosikleti satın alan kişiler aynı zamanda özel bir kask ve monta da sahip oluyorlar. Özel kaskın özellikleri arasında ise bir head-up display, navigasyon, geri görüş kamerası gibi şeyler bulunuyor.

Özel mont da yine motosiklet ile ilgili bazı bilgileri sürücüye aktarıyor. Örneğin motosikletin önüne engeller çıktığı zaman titreşim veya omuza bir dokunuş gibi tepkiler ile karşılaşılıyor.

Yani Arc Vector, fütüristik tasarımını destekleyen fütüristik özelliklerle dolu bir motosiklet olmayı başarmış diyebiliriz. Fakat böylesine özel bir motosikletin fiyatı da beklendiği gibi oldukça fazla, 117.000$ (610.000 TL) şeklinde. Ayrıca bu motosikletten 2019 yılı içerisinde sadece 399 adet üretileceği de açıklandı.

CSC City Slicker

California Scooter Company adlı bir firma, City Slicker adını verdiği elektrikli scooter modeliyle, uygun fiyatlı bir elektrikli motosiklet düşünen müşterileri hedef alıyor.

CSC firması tarafından geliştirilen fakat Zongshen adlı Çinli firma tarafından üretimi gerçekleştirilen bu elektrikli şehir motosikletinin 2.500$’lık bir fiyatı olması da oldukça cazip. 100 km’lik bir menzil sunan bu motosikletin, 77 km/s’lik de bir maksimum hızı bulunduğu belirtiliyor.

Fakat şehiriçi kullanımı hedef alınarak geliştirildiği düşünülürse bu değerler gayet yeterli görülebilir.

Etergo AppScooter

Hollandalı bir firma olan Etergo, yakın zaman önce anonim bir Alman şirketin 11 milyon dolarlık yatırımını aldı. Firma kendi birikimi olan 6 milyon dolar ile bu parayı birleştirerek, AppScooter adlı elektrikli scooter motosikleti projesini gerçeğe dönüştürmeye hazır bir duruma geldi.

3 adet bataryaya sahip olarak alınabilecek olan AppScooter, 240 km’ye kadar menzil sunacak. Eğer bu kadar menzile ihtiyacınız olmazsa da bu bataryalardan örneğin ikisini evde veya ofiste şarjda bırakabileceksiniz. Yani bu motosikletin dolu bataryaları direkt olarak tak çıkar yöntemiyle kullanılabiliyor ve böylelikle şarj için beklenmemiş oluyor.

Bu motosikletin koltuğunun altındaki 60 litrelik depolama alanı da oldukça pratik özelliklerinden birisi. Ayrıca ön kısımdaki ekranda, Bluetooth ile akıllı telefon bağlanırsa navigasyon özelliği de kullanılabiliyor. AppScooter’ın Avrupa fiyatı ise 3.860$ (20.000 TL) olarak belirlenmiş.

Evoke Urban S ve Classic

Merkezi Tayvan’da bulunan elektronik parça üreticisi Foxconn ile ortaklaşa olarak kurulan Evoke firması, 2017 yılında ortaya çıktı. Foxconn firmasının ürettiği parçalar da iPhone’larda bile yer alıyor. Evoke firmasına geri dönecek olursak, 2017’nin ortalarında Urban S adındaki bir motosiklet modelini tanıttığını söyleyebiliriz, firma birkaç ay sonra ise EICMA fuarında Urban Classic adındaki modelini tanıttı.

2019 yılı için ise Evoke firması, 10.000$’ın altında bir fiyata sahip olan bu iki elektrikli motosiklet modelini güncelliyor. Yeni DCT lastiklere kavuşan motosikletlerin arka lastikleri de artık eskisine göre daha kalın olacak ve daha iyi bir yol tutuş sunacaklar. Ayrıca yeni bir sürüş modu da eklenerek sürüş modlarının sayısı 3’e yükseltilecek. Tüm bunlara ek olarak 2019 itibariyle opsiyonel hızlı şarj sunulacak olan motosikletler, 60 ile 90 dakika arasında tam şarja kavuşabilecekler.

Evoke firması ayrıca “Project Kruzer” adındaki yeni bir motosiklet projesini de yürütüyor ve bu motosikletin de bu yıl tanıtılacağı belirtiliyor. Bu yeni projenin, “bugüne kadarki en güçlü elektrikli cruiser motosiklet” olacağı da iddia ediliyor.

Fly Free Smart Desert ve Classic

Kaliforniyalı bir firma olan Fly Free, nostaljiyi baz alarak ilerleyen bir firma. Tüm elektrikli motosiklet modellerinde retro bir tasarıma yer veren bu firma, 2018’in başlarında Smart Desert ve Smart Cafe adındaki iki modelini tanıtmıştı.

Bu modellerden Smart Desert, 60 yıl önce Steve McQueen’in kullandığı Husqvarnas’a benzeyen bir arazi motosikleti şeklinde tasarlanmış. Smart Cafe ise asfalt için tasarlanan bir klasik yarış motosikleti şeklinde.
Fly Free’nin retro tasarımlı bu iki motosikletinin belirtilen menzil değerleri ise 80 km.

Ekstra batarya alınırsa da bu değer 160 km’ye yükseliyor. Motosikletlerin maksimum hız değeri de 80 km/s olarak belirtiliyor. Üçüncü modelini henüz tanıtmayan firmanın bu iki modelinin fiyatlarının 6.400$ civarında olacağı düşünülüyor.