Amazon, Tek Bir Cihazda Sanal Asistanları Paketleme Girişimini Başlattı

Amazon, Tek Bir Cihazda Sanal Asistanları Paketleme Girişimini Başlattı

Amazon’un girişiminin kayda değer istisnaları Google Asistanı, Apple’ın Siri’si ve Samsung’un Bixby’i.

Amazon.com, kullanıcıların Alexa, Microsoft Corp’s Cortana ve diğer bir çok ses kontrollü sanal asistan servisine tek bir cihazdan erişmelerini sağlayacak bir girişim başlattı. Hareket, genel olarak akıllı hoparlörler ve mobil cihazlarda bulunan ses asistanları piyasasına hakim olmak için küresel teknoloji şirketleri arasında rekabetin yoğunlaşmasıyla ortaya çıkıyor.

Amazon’un ‘Ses Birlikte Çalışabilirlik Girişimi’nin’ dikkat çeken istisnaları, Alfabenin Google Asistanı , Apple’ın Siri’si ve Samsung Electronics’in Bixby’sidir .

Bir Google sözcüsü, “Bu girişimi yeni duyduk ve ayrıntıları incelememiz gerekecek; ancak genel olarak ekosistemin geniş desteğine sahip ve güçlü gizlilik ve güvenlik uygulamalarını destekleyen çabalara katılmakla her zaman ilgileniyoruz” dedi.

30’dan fazla şirket tarafından desteklenen girişim, ayrıca Salesforce.com’dan Einstein’ı da içeriyor. Amazon , Intel, Qualcomm , MediaTek ve NXP Semiconductors NV gibi çip şirketlerinin geliştirileceğini söyledi.

Spotify , Tencent , Baidu , BMW, Bose, Harman, Orange, Sonos, Sony Ses Grubu da ortaklıkları destekliyor. Microsoft ve Amazon geçmişte işbirliği yaptı. İki yıl önce iki şirket, ses asistanlarının birbirleriyle konuşabileceklerini, çoğu sanal asistanın kendi ekosistemlerinden veri kullandığı ve birbirleriyle konuşmadığı bilinen nadir bir hareket olduğunu açıkladı.