Apple, protestocular tarafından kullanılan Hong Kong polis izleme uygulamasını bıraktı.

Apple, protestocular tarafından kullanılan Hong Kong polis izleme uygulamasını bıraktı.

Apple, Hong Kong’daki protestocuların polis hareketlerini izlemek ve uygulamanın kurallarını ihlal ettiğini söyleyerek gaz kullanımını gözetlemek için kullandıkları bir uygulamayı kaldırdı.

Şirket, HKmap.live adlı uygulamanın “kolluk kuvvetlerini ve sakinlerini tehlikeye atan şekillerde kullanıldığını” söyledi.

Apple başlangıçta, yerdeki protestocuların verilerini kullanan uygulamayı mağazasından reddetti.

Daha sonra App Store’da göründüğünde, resmi Çin medyasında keskin bir ifadeyle yanıt vardı.

Apple, daha sonra “Hong Kong’daki endişeli birçok müşterinin bizimle iletişime geçtiği” ifadesinin kaldırılmasının ardından geldi.

Apple, “Hong Kong Siber Güvenlik ve Teknoloji Suç Bürosu ile uygulamanın polisi hedef alıp pusulamak için kullanıldığını doğruladık” dedi.

Açıklamada, “suçluların yasa uygulayıcı bulunmadığını bildikleri alanlarda yaşayanları mağdur etmek için kullandıkları” ifadesi yer aldı.

Uygulama Apple mağazasından kaldırılmış olmasına rağmen, bir web sitesi sürümü aktif görünüyor. Google Play’de da bir sürümü var.

Uygulama App Store’da mevcut olduğunda, Apple Çin devlet medyasında eleştirildi.

Komünist Parti yayınları Halkın Günlüğü bu uygulamaya isim vermedi, ancak Apple’ı şiddetli protestolara “kapıyı açmak” için eleştirdi.

Kağıt, “Zehirli yazılımın yoluna gitmesine izin vermek, Çin halkının duygularına ihanet ediyor” dedi.

Yasadışı faaliyetleri kolaylaştırdığı veya kamu güvenliğini tehdit ettiği tespit edilirse, daha önce serbest bırakılan uygulamalar kaldırıldı.

Medya yazısı Haftasonu maskenin yasaklanmasına, ikinci kişinin vurmasına ve protestoculara göz yaşartıcı gaz atmasına neden oldu
Birkaç şirket, uzun süredir devam eden Hong Kong protestoları üzerine Çinli yetkililerin öfkesini çekti.

Çin devlet yayıncısı, ABD’deki NBA basketbol sezonu öncesi maçlarını bir takım yöneticisinin Hong Kong yanlısı bir tweetinde gösterme planlarını iptal etti ve sponsorlar da kritik öneme sahipti.

Kuyumcu Tiffany & Co, bazı Çinli tüketicilerin protestocuları desteklediğini öne sürdükten sonra bir reklam imgesi attı.

Kaliforniya merkezli Video oyun şirketi Blizzard, canlı yayın sırasında protestoculara desteğini ifade ettikten sonra bir oyuncuyu askıya aldı.

Öte yandan Hong Kong protestocuları ana kara bankalarını ve ana kara yanlısı işletmeler olarak algıladıklarını hedef aldılar.

Apple için Çin hem ürünleri için büyük bir pazar hem de üretim üssü.

Apple ürünlerinin doğrudan ve dolaylı olarak üretimi Çin’deki yaklaşık üç milyon iş için.

Apple, Tayvan ve Hong Kong da dahil olmak üzere Büyük Çin kategorisinde geçen çeyrekte 9.61 milyar dolarlık satış yaptı.