Apple Şarj Aleti Uçu değişiyor mu?

Apple Şarj Aleti Uçu değişiyor mu?

Apple Lightning kablosunu terk edebilir! Avrupalı milletvekilleri düşündüklerini yaparsa Apple, Lightning şarj kablosunu terk etmek zorunda kalabilir. Lightning şarj kablosu, iPhone gibi birçok Apple cihazını şarj etmek veya bir başka cihaz ile bağlantı kurmak için kullanılıyor. Apple’ın özel olarak kullandığı Lightning şarj kablosu Apple cihazlar haricinde kullanılmıyor. Ancak Avrupa Parlamentosunun üyeleri Avrupa Komisyonu’nu Pazartesi günü teknoloji devlerini tek bir evrensel ücretlendirme yöntemi kullanmaya zorlamaya çağırdı(buradaki amaç tüm elektronik cihazlar aynı tip kablo sistemini kullanması). Diğer iki şarj kablosu Type-C ve Micro USB Android cihazlarda kullanılıyor ve Apple, 2018’de iPad Pro’da Lightning güç girişini kullanmayı bıraktı.

Avrupalı milletvekilleri, henüz belirlenmemiş bir tarihte bu konuyla ilgili oy kullanacaklar. Ancak Apple, önerilen düzenlemenin tüketicileri rahatsız edeceğini açıkladı. Apple Lightning kablosunu terk edebilir!
Bunun Gerçekleşme Olasılığı Var Mı?

Komisyon önerilen düzenlemeyi uygulanması için oy verirse, Avrupa’da satılan Apple cihazlarının yeni bir şarj girişine sahip olması gerekecek. Muhtemelen Apple’ın 2018 iPad Pro‘sundaki Lightning’i değiştirme amacı bu uygulamayı dikkate almaktı. Yüksek ihtimalle Apple Type-C‘yi benimseyecekti fakat farklı bir seçenek olana kadar şarj bağlantı noktalarını ve kabloları tamamen çıkarabilir. Bunun yerine kablosuz şarj özelliğini kullanarak bu sorunu çözebilir.

AB Neden Bu Değişikliği İstiyor?

Avrupa Komisyonu son on yıldır tek bir ödeme yöntemi için kampanya yürütüyor. 2009 yılında piyasada 30’dan fazla şarj cihazı vardı. Ancak bu sayı o zamandan bu zamana kadar sadece üçe indirildi. Komisyonunun amacı ise yılda 51.000 tondan fazla atık olduğunu tahmin ettiği eski kabloları geri dönüştürerek ve tek bir kablo yapısına geçerek elektronik atıkları azaltmaya planlıyorlar. Avrupa Parlamentosu üyesi Alex Agius Saliba, “Bu çevre için çok zararlı ortak bir şarj cihazı tüm cep telefonlarına, tabletlere, e-kitap okuyucularına ve diğer taşınabilir cihazlara uymalıdır.” dedi.

Kaynak