Aşı olmayanlar için kabus yeni başlıyor!

Aşı olmayanlar için kabus yeni başlıyor!

Normal hayata dönüş yapabilmek adına aşılanmayı artırmanın hedeflendiği günümüz koronavirüs vakalarında negatif sonuç göstermek şart koşuldu. Aşı olmayan kişilerin seyahat edebilmek ve sosyal etkinliklere katılabilmek için PCR testi yaptırarak test sonucunun negatif gösterilmesi zorunlu hale getirildi.

2019/Mart ayından günümüze kadar sosyal hayatı durma noktasına getiren COVİD-19 virüsü neticesinde maske, mesafe, hijyen tedbirleri alınması ile normalleşme adımları atılmış oldu. Ancak yaşanan normalleşme neticesinde tekrar artış gösteren vaka ve ölü sayıları yeni tedbirleri de beraberinde getirdi.

Okulların başlaması ile birlikte vakalarda yükselme beklentisi nedeniyle İçişleri Bakanlığınca 81 il valiliğine PCR testi genelgesi gönderilmişti. Genelge kapsamında yarından itibaren ülkemizde yeni bir dönem başlayacak. 18 yaş üzeri, aşı olmayan veya olmak istemeyen bireylerden yarın itibariyle okul, sinema, tiyatro girişleri ve şehirlerarası toplu taşıma kullanımında PCR testi negatif sonucu istenecek.

Yeni dönem PCR testi uygulaması neticesinde;

-HES uygulaması güncellendi:

Covid-19 kapsamında son 48 saat içinde PCR Testi yapılıp yapılmadığı , risk durumu görüntülenebilecek. Test sonucu risksiz olan bireylerde Toplu etkinliklere katılabilir/ toplu taşıma ile seyahat edebilir ifadeleri yer alacak.

-Eğitim personelinden düzenli PCR Testi istenecek:

Covid-19 kapsamında okulların açılmasıyla birlikte aşı olmayan öğretmenlerden ve okul hizmetlilerinden de haftada iki defa PCR Testi yaptırmaları istenecek. Tüm okullarda maske ve hijyen kuralları sıklıkla denetlenecek.

-Yolculuklarda,Sinema,Tiyatro,Konser alanlarında da PCR şart:

18 yaş altı bireyler HES kodu ile geçiş sağlarken, 18 yaş üzeri aşı olmayan bireyler negatif PCR testi göstermek şartı ile yolculuk edebilecek , sinema,tiyatro ve konser alanlarına giriş yapabilecek.

-İşverenlerden İşçilere PCR testi şartı:

İşverenler tarafından 6 Eylül 2021 Pazartesi günü itibariyle , aşı olmayan işçilerine negatif test sonucu göstermesi şartı getirildi.

Gelişmelerden anında haberdar olmak için Google News‘te Bilgi Dehası‘na abone olun