Çorum’un tarihi yapılarından biri olan Ulu Camii, şehre gelen turistlerin ziyaret duraklarından biridir. Camiyi, Çorum gezinize dahil edebilir ve keyifli bir tarih yolculuğuna adım atabilirsiniz. Çorum Ulu Camii hakkında kısa bir bilgi verelim.

Şehrin merkezinde bulunan ve Murad-ı Rabi Camii olarak da bilinen Çorum Ulu Camii’nin yapılış tarihi hakkında kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Fakat elde bulunan kaynaklara göre; Selçuklu Sultanı Alaeddin Keykubat’ın azatlı kölesi Hayrettin Hazır tarafından inşa ettirilmiştir. Caminin ilk banisi bilinmemekle birlikte; camiyi daha sonra tekrar yaptıran IV. Murat ikinci bani, 1786 ve 1793 yıllarında depremde hasar gören caminin tamirini tamamlayan Abdülfettah Bey ise üçüncü bani olmuştur. Çorum Ulu Camii, Evliya Çelebi’nin Seyahatname adlı kitabında da yer almaktadır.

Çorum’u daha yakından tanımak için yapacağınız yolculuğunuza Ulu Camii’ni dahil edebilirsiniz. Şehrin tarihi atmosferine eşlik eden Alacahöyük Tarihi Milli Parkı, Çorum Müzesi, Kandiber Kalesi ve Hattuşaş Antik Kenti yapacağınız ziyaretler arasında mutlaka olmalı.

 

 

Murad-ı Rabi Ulu cami
—————————————-
Çorum Ulu Camii’nin ilk banisi III. Alaaddin Keykubat’ın azatlı kölelerinden Hayreddin’dir.Daha sonra camiyi yeniden yaptıran Sultan IV. Murad ikinci bani,1786 ve 1793 depremlerinde büyük hasar gören eserin tamirini tamamlayan Abdülfettah Bey ise üçüncü bani olmuştur.Ulu Cami’nin ilk mimarı belli değildir.Yukarıda da belirtildiği gibi Mimar Sinan Çorum Ulu Camii’ni III. Murad zamanında (1574-1588) yılları arasında onarılmıştır.

Çorum Ulu Camii 1509 yılında meydana gelen ve küçük kıyamet olarak adlandırılan depremde büyük hasara uğramış,1514 yılındaki depremde ise kubbesi çökmüştür. Evliya Çelebi “Evliya Çelebi ”Sultan Alaaddin Camii’ni Süleyman Han imar etmiştir ”açıklamasıyla, acaba bu depremlerden sonra Kanuni Sultan Süleyman döneminde yapılan bir tamir mi kastetmektedir? Bu konuda herhangi bir bilgi yoktur.Ancak , yukarıda da belirttiğimiz gibi şadırvana bu dönemde su getirilmesi camide de bir onarımın olduğunun delili sayılabilir.Ayrıca,bahsedilen depremlerde çok büyük hasar gören camiin III. Murad dönemine kadar bu şekilde kaldığını söylemek de mümkün değildir.Mimar Sinan Çorum Ulu Camii’ni III. Murad zamanında (1574-1588) yılları arasında onarmıştır.

Evliya Çelebi bu onarımı “Çarşı içinde Mimar Sinan Ağakari(yapısı) olup cemaati çoktur” şeklinde belirtmektedir. Mimar Sinan’ın Ulu Cami’yi dokuz eş kubbe ile örttüğü görüşünü destekleyen veya teyit eden herhangi bir iz ve kayıt olmadığından camiin özgün yapısının içerde ahşap sütun sıralarıyla desteklenen düz toprak damlı olduğu ve Sinan’ın camiyi bu özgün biçimini koruyarak tamir ettiği ileri sürülmektedir.

Daha önce de belirttiğimiz gibi,1892 yılına ait Çorum haritasındaki bu camiye ait plan ve cephe çiziminde kuzeydoğu köşedeki oda ile kuzeybatı köşedeki minarenin simetrik olarak yerleştirilişi Mimar Sinan’ın tamirinde yapılan bir uygulama olması kuvvetle muhtemeldir. IV.Murad‘ın Erivan Seferi’ne giderken Çorum’un Bağzık Köyü’nde konakladığında bu camiyi tamir ettirerek etrafına medreseler ve akarat yaptırdığı belirtilmektedir.Bu tamirden sonra Çorum Ulu Camii evkaf kayıtlarına ve sicillere Sultan Murad-ı Rabi Camii şeklinde geçmiştir.