Fiziksel tuşlar telefonlardan kılıflara mı taşınıyor?

Fiziksel tuşlar telefonlardan kılıflara mı taşınıyor?

Uzunca bir süredir dokunmatik ekranlı akıllı telefonlar kullanıyoruz. Önceki dönemlerde kullandığımız tuşlu telefonlar artık yerini neredeyse tamamen dokunmatik ekranlı modellere bırakmış durumda. Yakın zamanda ortaya çıkan Vidgets akıllı telefon kılıfı prototipi ise tuşların telefonlardan kılıflara nasıl taşınabileceğini gözler önüne seriyor.

Vidgets, akıllı telefon sahiplerine dokunmatik ekran üzerindeki hareketlere kıyasla daha dokunsal bir deneyim sunmayı amaçlıyor.

Ortaya çıkan akıllı telefon kılıfı üzerindeki tuşlar ve kaydırma tekerliği ile dikkat çekiyor. Kılıf telefona bir bluetooth ya da kabloyla bağlanmıyor. Bunun yerine gereken fiziksel komutları algılamak için hassas jiroskoplarına güveniyor.

Akıllı telefon kılıfı üzerinde yer alan tuşlar hareketleri algılıyor. Üzerindeki tekerlek zoom yapmayı sağlıyor. Tuşlar ise doğrudan fotoğraf çekmeye yardımcı oluyor.

Söz konusu kılıfın en etkili olabileceği an kuşkusuz kullanıcının elinde eldiven olduğu zamanlar diyebiliriz. Böyle durumlarda dokunmatik ekranı kontrol etmek oldukça zor olabiliyor. Yeni kılıf ise tam da bu zamanda hünerlerini göstermeye başlayabilir.

Kılıf ile ilgili bir diğer detay ise kılıfı geliştirenlerin projede kullanılan fiziksel tuşların ve kaydırma çarklarının 3 boyutlu modellerini paylaşmış olmaları. Böylece teknik bilgisi olan herkes kendi kılıfını yapabilir.

Son olarak projenin Snap araştırmacıları Karl Bayer ve Shree Nayar ile Kolombiya Üniversitesi öğrencileri Chang Xiao ve Changxi Zheng iş birliği ile yapıldığını belirtelim. Söz konusu prototip yakın zamanda satışa sunulması ise beklenmiyor.