Instagram, Kullanıcı Şifrelerini ‘Metin Olarak’ Gösterecek

Instagram, Kullanıcı Şifrelerini ‘Metin Olarak’ Gösterecek

Instagram’ın yeni özelliği, uygulama araştırmacısı Jane Manchun Wong tarafından ortaya çıkartıldı. Wong’un açıklamalarına göre bundan sonra Instagram kullanıcıları, şifrelerini maskesiz olarak görüntüleyebilecekler.

Dünyanın en popüler çevrimiçi fotoğraf ve video paylaşım platformu Instagram, mobil uygulamasına yeni özellikler katmak için var gücüyle çalışıyor. Genelde Instagram’ın üzerinde çalıştığı yeni özellikleri yayınlanmadan önce duyurmasıyla ünlü olan Uygulama Araştırmacısı Jane Manchun Wong tarafından ortaya çıkarılan Instagram’ın yeni özelliğiyse şifrelerini akıllarında tutmakta zorlanan kullanıcılar için fazlasıyla işlevsel.

Onlarca sosyal medya hesabı bulunan kullanıcılar için şifreleri akılda tutmak zaman zaman zor ve kafa karıştırıcı oluyor. Ortaya çıkan yeni özelliğine göre bundan sonra kullanıcılar, Instagram şifrelerini mobilde metin olarak görüntüleyebilecekler.

Kullanıcılar, Instagram’ın masaüstü sürümünde şifresini ‘göster’ özelliği ile görüntüleyebiliyor. Instagram’ın üzerinde çalıştığı bu yeni özellikle artık mobilde de şifreler maskesiz olarak kullanıcıya gösterilecek. Giriş esnasında şifreler genelde “*” veya “•” karakteri altında maskelenir ve kullanıcı şifresini görüntüleyemez.

Mobile gelecek bu yeni özellik, şifre kısmının yanına göz şeklinde bir simge ekliyor ve kullanıcılar, bu simgeye tıkladıkları zaman şifre bölümüne girdikleri karakteleri maskeleme olmadan görüntüleyebiliyorlar.

Paylaşılan ekran görüntüsünde açıkça görülebileceği gibi Instagram, şifre bölümünün sağ kısmına biz göz simgesi ekleyerek şifredeki karakterleri görülebilir bir hale getirmiş durumda. Olaya kendi espritüel yaklaşımını katmayı ihmal etmeyen Wong’un şifre bölümüne “Gerçek şifre hunter2, lütfen çalmayın” yazdığı açıkça görülebiliyor.

Bu özellik tüm kullanıcılar için sunulduğunda Instagram şifrenizi yanlış yazdığınız zaman daha rahat bir kontrol sağlayabilecek ve görsel zekanız kuvvetliyse, unuttuğunuz şifrenizi hatırlamak daha kolay olacak. Ancak bu özelliğin bilgisayar korsanlarının iştahını kabarttığını da söylemek durumundayız. Bunun nedeniyse bilgisayar korsanlarının kullanıcıların cihazlarına sızdığı takdirde ekranlarını izleyebiliyor olmaları.
Yeni özellikle ilgili ekran görüntüsü paylaşan Wong, özelliğin nasıl göründüğünü ortaya koyuyor. Özellik şuan için belirli hesaplara getirildi. Özellik tüm kullanıcılar için sunulduğunda Instagram şifrenizi daha rahat kontrol edebileceksiniz.

Özelliğin ne zaman tüm kullanıcılara açılacağı ise henüz bilinmiyor.