Jules Verne Kazallon kimdir?

Jules Verne Kazallon kimdir?

Chancellor (The Survivors of the Chancellor)

Şansölyeden Kurtulanlar: Yolcu J.R. Kazallon’un Günlüğü, Yolcu Jules Verne tarafından İngiliz yelkenli bir geminin son yolculuğu hakkında yazılan ve yolcularından birinin bakış açısıyla anlattığı 1875 romanı.

Karakterler
Yolculuğun başlangıcında, Şansölye sekiz yolcu ve yirmi mürettebat üyesi taşıdı. Sonunda, sadece on bir kişi (beş yolcu ve altı mürettebat) hayatta kaldı.

Yolcular
J.R. Kazallon, anlatıcı ve hayatta kalanlardan biri.
Buffalo’dan bir Amerikalı olan Bay Kear, serveti petrol endüstrisinde bulunan yaklaşık 50 yıllık zengin ve kibirli bir adamdır. Ateşli karısının arkasında bırakarak, 5 Aralık gecesi bir balina teknesinde Şansölyeden kaçar ve tekrar görülmez (ertesi sabah okyanusun fırtınası göz önüne alındığında ölümü ima edilir).

Bayan Kear Kurtulanlardan Bayan Herbey. M.Letourneur, hayatta kalanlardan biri. Hayatta kalanlardan biri Andre Letourneur.
Manchester’dan 45 yaşında bir İngiliz mühendis olan William Falsten, zamanının çoğunu Şansölye’den geçirerek mekanik hesaplamalara dalmıştı. Hayatta kalan on bir kişiden biri.

John Ruby, aslen Cardiff’teki bir tüccar, hayattaki tek amacı kar peşinde gibi görünüyor. Geminin ambarında yanan ateşi öğrendikten ve gemiye getirdiği otuz kilo potasyum resmini patlatabileceğini fark ettikten sonra akıl sağlığını kaybeder. 29 Ekim’de öldü, yanan kargo ambarına atladıktan sonra öldü.

Mürettebat
Dundee’nin yaklaşık 50 yaşında bir İskoçyalı olan John Silas Huntly, 23 Ekim’deki görevine ilk görevine istifa edene kadar Şansölye’nin kaptanıdır ve Şansölyeyi 5 Aralık gecesi bir balina gemisinde kaçıp değil tekrar görüldü (ertesi sabah okyanusun fırtınası göz önüne alındığında ölümü ima edilir).

Şansölye’nin ilk arkadaşı Robert Curtis. John Silas Huntly 23 Ekim’de kendisine kaptan olarak görevinden geçer ve öykü boyunca bir tür lider olarak görev yapar. Olaylardan kurtulur.

Teğmen Walter  Tekneler Hobart geminin komisiydi. Kazallon, sal gezisi sırasında onu en iyi sağlıkta olarak nitelendiriyor ve sonunda pastırmayı istediği ortaya çıkıyor. 18 Ocak’ta bugün intihar ediyor ve birkaç denizci kalıntılarını yamyamıyor. Kazallon, Bayan Herbey, M. Letourneur ve Andre katılmıyor ve Curtis’in yapması bilinmiyor. Kalıntıları 19 Ocak’ta muhtemelen Andre tarafından denize atıldı.
Jynxstrop

Zaman çizelgesi
Şansölyenin mürettebatı ve yolcuları 27 Eylül 1869’dan 27 Ocak 1870’e kadar dört ay boyunca denizde.

Not: Bu zaman çizelgesi, tarihin tam olarak belirlenemediği tüm olayları atlar.

 

Kitaptan bazı özetler:

BÖLÜM I.

CHARLESTON, 27 EYLÜL 1869. – Yüksek gelgit ve saat üç Pil rıhtımından ayrıldığımız öğleden sonra; ebb bizi taşır Yüzbaşı Huntly hem ana hem de en iyi yelkenleri kaldırırken, kuzeydeki esinti, “Şansölye” yi körfezin üzerinden geçiyor. kale Sumter uzun süre ikiye katlanır, anakaradaki süpürme pilleri solumuz yakında geçti ve saat dörtte Ebbing gelgit bizi liman ağzından geçirdi.

Fakat henüz açık denize ulaşamadık; biz hala iplik var bizim dalganın aralarında oyduğu dar kanallardan kum bankaları. Kaptan güney-batı yoluna gidiyor ve kalenin köşesinde deniz feneri; yelkenler yakından kesilir; son kumlu nokta güvenli bir şekilde pişirilir ve uzunluk olarak saat 7’de akşam; geniş Atlantik’te özgürüz.

“Şansölye” 900 ton ince, kare biçimli üç usta yükü var ve Laird Brothers’ın zengin Liverpool firmasına ait. O iki yaşında, bakır ile kaplanmış ve sabitlenmiş, güverteleri tik ve mizzen hariç tüm direklerinin tabanı, demir parçaları. Birinci sınıf I I’e kayıtlı ve şimdi Charleston ve Liverpool arasındaki üçüncü seferine çıktı.

Ona bağlı olarak Charleston limanının kanallarından geçerken, İngiliz bayrağı direk kafasından indirilmiş; ama renkler olmadan, hiçbir denizci ona bir an bile tereddüt edemezdi milliyet, – İngilizce için öyleydi ve ondan İngilizce hariç hiçbir şey direklerinin kamyonuna kadar su hattı. Şimdi pasajımı gemiye almamın nasıl olduğunu anlatmalıyım İngiltere’ye dönüş yolculuğundaki “Şansölye”. Şu anda yok Güney Carolina ve Büyük Britanya arasında doğrudan vapur servisi, ve geçmek isteyen herkes kuzeye ya da New York’a gitmeli ya da güneye doğru New Orleans’a.

Eğer seçmiş olsaydım, New York’tan başlayarak çok sayıda gemi bulmuş olabilirim. İngilizce, Fransızca veya Hamburg hatları. hedefime hızlı bir yolculuk yaparak; ve eğer aynı şekilde binişim için New Orleans’ı seçmiştim National Steam Navigation Company’nin gemilerinden biri olan Avrupa, Fransız Transatlantik Kolon ve Aspinwall hattına katıldı. Ama o aksi halde kader edildi.

Bir gün, Charleston rıhtımları hakkında loitering yaparken gözüm aydınlandı bu gemiye. Şansölye hakkında bir şeyler vardı. beni memnun etti ve bir tür gönülsüz dürtü beni gemiye aldı, burada iç düzenlemeleri mükemmel rahat buldum. Verim bir yelkenli gemideki bir yolculuğun, bir vapurda geçiş ve benim rüzgar ve dalga ile hesaplamak zaman içinde çok az malzeme farkı olacağını düşünüyorum; düşünen, dahası, bu düşük enlemlerde sonbaharın başlarında havanın iyi ve kırılmamış, kararımı aldım ve hemen Avrupa’ya bu yoldan geçişimi güvence altına al.

Doğru mu yanlış mı yaptım? Pişman olmam için bir nedenim olup olmadığı kararlılık, gelecekte çözülmesi gereken bir sorundur. Ancak, Hissettiğim kadar şüpheli olan günlük deneyimimizin olaylarını kaydetmeye başlayın tarihimin satırlarının bir okuyucu bulup bulamayacağı.

BÖLÜM II.

28 EYLÜL – “Şansölye” nin kaptanı John Silas Huntly Atlantik’in deneyimli bir navigatörü olmanın itibarı. O Dundee doğumlu bir Scotchman ve yaklaşık elli yaşında. O orta boy ve hafif yapı ve küçük bir kafası var.sol omzunun üzerinde biraz tutma alışkanlığı. Gibi davranmıyorum fizyognomistin büyük bir kısmını oluşturuyorum, ancak birkaç saatimin kaptanımızla tanışmak bana önemli bir bakış açısı kazandırdı onun karakteri. İyi bir denizci olduğunu ve bir an için inkar edemediğim görevler; ama o bir erkek kararlı mizacın, ya da cesaretin fiziksel veya ahlaki olarak, herhangi bir büyük acil durum, inanamıyorum itiraf ediyorum.

Belli bir gözlemliyorum onun tüm taşıma hakkında ağırlık ve kederli. Titrek bakışları, ellerinin kayıtsız hareketleri ve yavaş, kararsız yürüyüşü, hepsi görünüyor bana zayıf ve durgun bir eğilim belirtmek için. Görünmüyor sanki inatçı olacak kadar enerjik olabilir; o asla kaşlarını çatır, dişlerini ayarlar veya yumruğunu sıkar. Bir şey var onun hakkında gizemli; ancak onu yakından inceleyeceğim ve Bir geminin komutanı olması gereken adamı anlayabiliyorum Etrafındaki insanlar “sadece Tanrı’ya ikinci.”