“LOL” ne anlama geliyor? Nasıl popüler oldu?

“LOL” ne anlama geliyor? Nasıl popüler oldu?

Gelişmelerden anında haberdar olmak için Google News‘te Bilgi Dehası‘na abone olun

İnternet dünyasında bir klasik hale gelen LOL kelimesi, özellikle gençler arasında sıklıkla kullanılıyor. Komik bir durumu ya da olayı ifade ederken kullandığımız kelime aslında “Laugh Out Loud” cümlesinin baş harflerinden oluşuyor. Sıklıkla kullandığımız LOL kelimesinin anlamını ve kullanım alanını sizler için derledik. İşte detaylar

LOL ne demek. LOL kelimesinin açılımı ve tarihçesi

Laugh Out Loud” cümlesinin baş harflerinden oluşan LOL kelimesi; Türkçe “Yüksek sesle gülmek” anlamına geliyor. Komik ya da sizi güldüren herhangi bir olayı ifade ederken kullanılan kelime; internet dünyasındaki en popüler kısaltmalardan bir tanesi. Ülkemizde çok yaygın olmasında yurtdışında yaygın olarak kullanılan kısaltma, yeni ortaya çıkmadı. Popüler kelimenin tarihçesi 1980 yıllarına kadar dayanıyor. Kelime ilk olarak Usenet sunucusu tarafından kullanıldı. İnternetin gelişmesi ile kullanım alanı artan ifade; mesajlaşma, sohbet odaları, sosyal medya hatta günlük hayatta dahi kullanılmaya başladı.

Daha sonra kelime Oxford University Press tarafından Oxford sözlüğüne de eklendi. Öncelikle komik ve güldüren olaylar için kullanılan kelime; kullanımının yaygınlaşması ile şaşkınlık ifadesi yerine de kullanılmaya başladı. Şimdilerde genellikle 3 farklı sebep için kullanılan LOL ifadesinin birçok varyasyonu bulunuyor. En sık kullanılanları ise komiklik, şaşkınlık, alay ve aşağılama gibi ifadeler. Duygylarımızı ifade ederken kullandığımız kısaltmalar arasında ülkemizde de gittikçe yaygınlaşan LOL, sadece mesaj içeriklerinde değil kısa video ve fotoğraflar üzerinde de kullanılıyor.

Siz LOL kısaltmasını en çok hangi ifade için kullanuıyorsunuz?

Gelişmelerden anında haberdar olmak için Google News‘te Bilgi Dehası‘na abone olun