Microsoft, Huawei bilgisayarlar için yeni karar aldı

Microsoft, Huawei bilgisayarlar için yeni karar aldı

ABD hükümetinin kararı ardından Android lisansı elinden alınan Huawei’in, gün geçtikçe diğer şirketlerle olan iş birliğini de askıya alınıyor. Şimdi de Microsoft Huawei bilgisayar modellerini, çevrimiçi satış yaptığı resmi internet mağazasından kaldırdı.

Hem Huawei Matebook X Pro, hem de Matebook D modelleri 12 Mayıs tarihinden itibaren Microsoft’un çevrimiçi mağazasında satışa çıkmıştı. Ancak artık Microsoft’un sitesinde Huawei’e ait hiçbir ürünü bulunmuyor. Dolayısıyla ürün sayfalarına da ulaşılamıyor.

Huawei markalı bilgisayar modeller her ne kadar Windows’un mağazasından kaldırılmış olsa da güncellemeleri almaya devam edecek. Bu güncellemelerin yanı sıra satış sonrası destek konularında da tüketiciye sunulan hizmete devam edilecek.

Huawei bilgisayarlar Microsoft’un çevrimiçi mağazasından satın alınmasa da fiziksel mağazasından halen daha satın alınabiliyor. Bu durumun da eldeki stoklar bitinceye kadar devam edeceği düşünülüyor.

Google ve Huawei arasındaki anlaşmazlığından ardından Microsoft ile Huawei’in arasının açılması, Huawei bilgisayar satışlarını nasıl etkiler ya da etkiler mi? Bilinmiyor. İlerleyen günlerde göreceğiz.