Spotify’a sesli kitaplar özelliği geliyor

Spotify’a sesli kitaplar özelliği geliyor

Müzik akışı devi Spotify, sesli kitap işinde büyük bir sıçrama yapmayı planladığını açıkladı. Şirketin Yatırımcı Günü 2022’de CEO Daniel Ek , şirketin başarılı müzik ve podcast tekliflerinin ardından sesli kitaplara ayrılacağını açıkladı.

Spotify sesli kitap pazarını fethetmeye çalışacak

Birkaç ay önce Spotify, bu alanda büyük düşündüğünün kesin bir göstergesi olan sesli kitap dağıtım platformu Findaway’i satın alma anlaşmasını duyurdu. Bu anlaşma henüz tamamlanmamış olsa da Ek sesli kitapları “büyük bir fırsat” olarak gördüğünü doğruladı.

Bugün toplam kitap pazarı 140 milyar dolar değerinde, ancak sesli kitaplar bunun yalnızca %6 ila %7’sini temsil ediyor. En gelişmiş sesli kitap pazarlarında bu rakam %50’ye yakın, dolayısıyla platform bunu 70 milyar dolarlık potansiyel bir pazar olarak görüyor ve Amazon ve Audible platformuyla rekabet edecek . Ek, yazarları seslendirme sanatçılarıyla buluşturan Findaway Voices hizmetiyle bağlantılı görünen uygulamanın sesli kitap teklifini yaratıcılar için daha avantajlı hale getirme niyetinden de bahsetti.

Spotify, akış hizmetinin sesli kitap kolunu bu yıl içinde yeniden başlatmayı planladığını açıkladı. Bunun önerdiği gibi, şirketin aracılığıyla sesli kitaplara zaten erişebilirsiniz, ancak bu özellikle iyi hazırlanmış bir teklif değildir ve kolayca erişilebilir değildir. Bu sesli kitap teklifinin fiyatlandırmasıyla ilgili hiçbir ayrıntı belirtilmedi. Genişletilmiş bir abonelik katmanının parçası mı olacak yoksa sesli kitaplarınızı geleneksel şekilde doğrudan satın alabilecek misiniz?

Bilmiyorsanız, Spotify’ın platformunda zaten sesli kitaplar var, ancak bunları bulmak oldukça zor. Uygulamanın arama çubuğuna “sesli kitaplar” yazabilir ve Yüzüklerin Efendisi için olduğu gibi birkaç sesli kitap çalma listesi bulabilirsiniz, ancak bunların reklamları düzgün şekilde yapılmış gibi değildir.