SU-57 ve F-35 karşılaştırması! Hangisi daha iyi?

SU-57 ve F-35 karşılaştırması! Hangisi daha iyi?

F-35 / S-400 krizinde Türkiye S-400 hava savunma sistemini tercih etti. Teslimat sürecinin başlamasının üzerinden kısa süre geçerken, Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanlığı, Türkiye’nin F-35 programından çıkarılacağını resmen açıkladı. Bu açıklamadan hemen sonra Rusya’dan SU-57 hamlesi geldi.

Rusya Başbakan Yardımcısı Yuriy Borisov, Rus yapımı savaş uçaklarının F-35 programından çıkarılan Türkiye’ye satılabileceğini belirtti. Rus medyasının bu konuda beşinci nesil avcı uçağı Su-57’yi gündeme getirmesi oldukça ses getirdi.

Bu kapsamda akıllara gelen ilk soru: SU-57 mi F-35 mi? İşte Rus SU-57 mi Amerikan F-35 mi daha güçlü? sorusunun cevabını verdiğimiz: SU-57 ve F-35 özellikleri karşılaştırması

Her iki uçağın 5. nesil bir savaş uçağı olduğunu belirttikten sonra Rus yapımı SU-57 veya diğer adıyla T-50 ile başlayalım. Zira, bu uçak uzun bir süre T-50 olarak anıldı. ABD’nin F-22 savaş uçağına rakip olarak gösterilen SU-57, Sukhoi tarafından Rusya Hava Kuvvetleri’nin ihtiyaçlarını karşılamak üzere geliştirildi.

İlk uçuşunu 29 Ocak 2010 tarihinde yapan uçak her yıl geliştirilmeye devam edildi ve bugüne kadar 6 öncül üretim gerçekleştirildi. Rakiplerine kıyasla çok yüksek bir manevra kabiliyetine sahip olan SU-57, aktif faz dizili radar ve sensör füzyonu gibi gelişmiş aviyoniklere sahip bir hayalet uçak olarak tanımlanıyor.

Karşılaştırmaya geçmeden önce son olarak F-35’i özetlemek gerekirse: Özellikle son 1 yıl içerisinde ülke gündeminden düşmeyen bir savaş uçağı olan F-35, Lockheed Martin firması tarafından geliştirilen çok maksatlı bir uçak.

F-35A modeli geleneksel bir şekilde kalkış ve iniş gerçekleştiriyor. F-35B ise kısa mesafede kalkış gerçekleştirebilirken, dikey olarak inebiliyor. F-35C ise uçak gemileri için tasarlanan model. SU-57 ile benzer şekilde tek kişilik bir uçak olan F-35 motor söz konusu olduğunda ise aynı yapıda değil.

SU-57’de çift, F-35’de ise tek motor yer alıyor. Tasarımı ve gövde içerisine alınan silah istasyonları sayesinde hayalet uçak olarak tanımlanan F-35’in geliştirme sürecine Türkiye, Temmuz 2002’de yedinci uluslararası partner olarak katıldı.

ABD’nin Türkiye’nin S-400 alımı halinde yaptırım uygulayacağına dair tehditleri sonrasında Türkiye’nin tercihi S-400’den yana oldu. Bu kapsamda 2019’un Temmuz ayı itibariyle Türkiye’nin programdan çıkarılacağı açıklandı.

Gelin, şimdi her iki uçağın teknik özelliklerini kıyaslayalım. Bunun için bir sonraki sayfaya geçiş yapmanız gerekiyor.