Telefonda 48 megapiksel kameraya ihtiyacımız var mı? Uzmanlara sorduk

Telefonda 48 megapiksel kameraya ihtiyacımız var mı? Uzmanlara sorduk

48 megapiksel kamera, neredeyse kaç paraya mal olursa olsun, bugün akıllı telefonlarda bir dayanak noktası haline geliyor. Ama gerçekten telefonlarımızda böyle büyük bir megapiksel sayımı olan bir kameraya ihtiyacımız var mı? Üreticiler arasında popüler bir trend olmasına rağmen emin değiliz; bu yüzden, bizden – normal telefon alıcılarının – cebimizdeki telefondaki 48 megapiksellik bir kameranın herhangi bir faydasını görüp görmediğini görmek için uzmanlardan birinden ricada bulunduk.

Cevap evet, ama düşündüğünüz gibi değil.

Daha megapiksel, daha iyi?
Hangi telefonların 48 megapiksel kamerası var? En popüler ve en iyi bilinen muhtemelen OnePlus 7 Pro, ancak tek olandan uzak. Honor View 20, Honor 20 Pro, Xiaomi Mi 9, Motorola One Vision, Oppo Reno 10x Zoom, Vivo V15 Pro ve Asus Zenfone 6 ile birlikte katıldı. 900 dolar artı, 48 megapiksel kameranın amiral gemisi telefonlara özel olarak değerlendirilemeyeceğini veya sektördeki nadir görülmediğini düşünüyor.

Daha fazla megapiksel daha iyi fotoğraflar anlamına gelmeli, değil mi? Hayır. Bu, 48 megapiksel kameraların neden iyi bir şey olduğunu anlamanın en önemli kısmıdır: kalite ile ilgili değildir. Megapiksel kamera veya fotoğraf kalitesinin bir ölçüsü değildir. 2.000 megapiksel olan bir kamera hala vasat fotoğraflar çekebilir.

OnePlus 7 Pro BademOnePlus 7 Pro Julian Chokkattu / Dijital Trendler
Motorola One Vision İncelemeMotorola One Vision Andy Boxall / Dijital Eğilimler
OnePlus 7 Pro
Julian Chokkattu / Dijital Trendler
Bunun yerine, megapiksel sayısı ne kadar yüksekse, kamera algılayıcısının o kadar fazla detayı toplayabilir – ancak yine de bu, mükemmel kaliteyi sağlamaz. Bir kamera sensörüne daha fazla piksel sıkmak, bir akıllı telefonun gövdesindeki boyut sınırlamaları ve içerisindeki kamera sensörünün boyutu nedeniyle piksellerin daha küçük olması anlamına gelir. Bu, görüntünün kalitesini etkileyebilir ve sırayla, mümkün olan en iyi görüntüleri elde etmenize yardımcı olmak için kamerayı süren yazılıma daha fazla vurgu yapar.

Miktar üzerinden kalite
Avustralya, Gold Coast’taki Bond Üniversitesi’nde mobil gazetecilik ve akıllı telefon fotoğrafçılığı dersleri veren Rob Layton, ayrıntılarıyla konuştu.

Layton, “Akıllı telefon megapiksel sayımı ve görüntü kalitesi arasındaki ilişki söz konusu olduğunda, bu gerçekten miktar bakımından bir kalite meselesi” dedi. “Eski pazarlama, bir akıllı telefon kamerasının megapiksel değeri ne kadar yüksek olursa görüntü kalitesini o kadar iyi sayar efsanesini sürdürüyor. Ancak bu mutlaka diğer pek çok unsur kadar her zaman doğru değildir; sensör boyutu ve görüntü işlemeden sinir ağı hesaplamasına ve makine öğrenmeye, [bunlar] modern görüntü üretiminde çok daha önemlidir. Daha büyük ve daha derin olan sensör dizileri, daha küçük ve daha fazla ışık emmeyen piksellere sahip sensörlerden daha kaliteli görüntüler üretecektir. ”

“Akıllı telefon megapiksel sayımı ve görüntü kalitesi arasındaki ilişki söz konusu olduğunda, gerçekten miktarın üzerinde bir kalite meselesi.”

Bu durumda, şirketler bu sorunları nasıl çözüyorlar ve çeşitli ortamlarda hala iyi fotoğraflar çeken yüksek megapikselli sayım sensörleri nasıl kullanıyorlar? Günümüzde en sık kullanılan 48 megapiksel sensör, Temmuz 2018’de tanıtılan Sony IMX586’dır. Sony, bu kurulumla ilgili sorunlar olduğunu kabul ediyor.

Şirkete göre “Genel olarak piksellerin minyatürleştirilmesi, piksel başına hassasiyette ve doygunluk sinyalinde bir düşüşle birlikte piksel başına zayıf ışık toplama etkinliği ile sonuçlanıyor”.

Bu doğal problemlerle nasıl başa çıktığını açıklamaya devam ediyor. 8 mm’lik sensör yalnızca 0,8 mikron boyutunda pikseller içerir, ancak düşük ışık koşullarında, daha fazla ışık çeken 1,6 mikron piksel oluşturmak için dört çevreleyen piksel eklenir. Bu, gürültüsüz parlak 12 megapiksel çekim üretir. Sensör içindeki özel sinyal işleme teknolojisi, gün boyunca 48 megapiksel fotoğraflar için dinamik aralığı artırır.

48 megapiksel kameranın tüm ortamlarda çalışması için bu kadar çaba harcarsa, daha az megapiksel olan bir telefon kamerasından daha mı iyi?

Neyin iyi, neyin olmadığı
Digital Trends, bağımsız görüntü kalitesi ölçüm uzmanları DxOMark’ı 48 megapiksel kameranın yararları ve sakıncaları hakkında, özellikle de Google Pixel 3 ve iPhone XS’e takılan 12 megapiksel kameraya kıyasla sordu.

DxOMark Image Labs pazarlama projesi yöneticisi Anwesha Ghosh, “12 megapiksel resimlerin yeterince iyi olduğu kesin olarak doğru olsa da, bir kameranın 12 megapikselden daha fazla olmaması gerektiği anlamına gelmiyor” dedi. “Aslında, daha fazla piksel eklemede potansiyel ve gerçek değer var. Örneğin, optik zum bir akıllı telefona sığdırmak zordur, ancak 48 megapiksel sensör 2x optik zum eşdeğerini yalnızca kırparak (yani, herhangi bir dijital enterpolasyon olmadan) oluşturabilir. ”