TikTok, 18 yaşından küçükler için belirli içerikleri yasaklayacak

TikTok, 18 yaşından küçükler için belirli içerikleri yasaklayacak

Sosyal medya devi TikTok tehlikeli zorlukların neden olduğu birçok tartışma ve dramadan sonra, platformunda küçüklerin korunmasını güçlendirmeye çalışıyor. Sosyal ağ, bu Çarşamba günü, en gençlerin yetişkinlere uygun içeriğe erişmesini engelleyen bir sistem olan İçerik Düzeyleri hakkında ayrıntılar verdi.

TikTok, çocukları yetişkinlere uygun içerikten korumak için ‘İçerik Düzeyleri’ni başlattı

Bu çökmeden kısa bir süre sonra, şirkette çalışan saygın biri, TikTok‘ta test edilen yeni bir sistem hakkında bilgi yayınladı. Bu, yetişkinlere ayrılmış içeriğe küçüklerin erişimini sınırlayan bir işlevdi. Ancak 13 Temmuz 2022 Çarşamba günü, uygulama nihayet resmi bir blog yazısında bu sistemle ilgili ayrıntıları verdi. Bu özellik ile amaç , halkın yaşına göre uyarlanmış farklı düzeylerde içerik sunmaktır. 

Şirket ;“ İçeriğin tematik olgunluğa göre düzenlenmesi için yeni bir sistem uygulamaya çalışıyoruz. Birçok kişi film endüstrisinde, televizyonda veya video oyunlarında kullanılan benzer sistemlere aşinadır . TikTok için benzersiz bir yaklaşım geliştirmemiz gerektiğini bilerek bu sistemlerle yaratıyoruz, ” açıklamasında bulundu.

Bu nedenle, önümüzdeki haftalarda uygulama, yetişkinlere yönelik temalı içeriğin 18 yaşından küçüklere ulaşmasını önlemek için İçerik Düzeylerinin ilk sürümünü sunacak. Aslında, bir video olgun bir temaya veya yetişkin bir izleyici kitlesine adandığında, videoya bir “olgunluk” düzeyi atanacaktır (bunu örneğin video oyunlarında kullanılan PEGI sistemiyle karşılaştırabiliriz).

“ Önümüzdeki aylarda, tüm topluluğumuza ayrıntılı içerik filtreleme seçenekleri sunmak için yeni özellikler eklemeyi planlıyoruz, böylece sevdikleri şeylerden daha fazla keyif alabilirler.”TikTok‘u resmi blogunda güvence altına aldı. Bir hatırlatma olarak, TikTok, kişisel verilerin çalınması vakası için Temmuz 2022’nin başından beri Amerika Birleşik Devletleri’nin markajındaydı.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın