Twitter ve YouTube tarafından oluşturulan 11 kelime

Twitter ve YouTube tarafından oluşturulan 11 kelime

Onlara ne kadar zaman harcadığımız göz önüne alındığında, Twitter ve YouTube’un yalnızca yaklaşık 15 yıldır bulunduğuna inanmak zor. Gündelik insanları bir gecede hissetmeye çeviren düzenli olarak haber ve YouTube videoları çeken ünlü Tweetler ile, bu platformların yalnızca ne tür bilgiler kullandığımızı değil aynı zamanda ne kelimeleri kullandığımızı da etkilemesi şaşırtıcı değil. İşte Twitter ve YouTube’dan gelen birkaç kelime – platformun kendisini kullanmaktan veya popüler olmaktan sorumlu olduğu dili kullanmaktan bahsetmek.

Twitterverse

Twitter gerçekten başlı başına bir sosyal dünya ve Twitterverse tüm aksiyonların gerçekleştiği yerdir (ayrıca daha az popüler olan Twitosphere’den alıntı yapabilirsiniz). Bekleyebileceğiniz gibi, kelime, platformun adının ve evrenin içinde olduğu gibi, ekin bir kombinasyonundan kaynaklanır. Ve aynı zamanda sadece argo değildir – OED, 2012’deki sözlüğünün çevrimiçi versiyonuna Twitterverse’i ekledi.

Tweet / Retweetle

Twitterverse gibi, OED de bu sözleri mevcut on yılın başlarında çevrimiçi sözlüğe ekledi ve Tweet aslında 2018’de basım sözlüğünü yaptı. Elbette, cıvıl cıvıl cıvıl bir gürültüyü tanımlamak için kullanılan tweetler 1800’lerden beri kullanılıyor. Fakat bu kelimenin popülaritesi ve yeni bir tanım ya da Twitter üzerinden iletişim kurmanın bir yolu olarak tanımlanması 2000’li yılların ortalarında fırladı. Retweet (veya RT) başkasının Tweet’ini tekrarlamak anlamına gelir.  

Başlık etiketi

Şaşırtıcı bir şekilde, artık Twitter’ın her yerde bulunan bir hashtag’ı açık kaynaklı bir savunucu ve Chris Messina adlı Twitter kullanıcısı tarafından icat edildi. Pound işareti (#) özel bir anlamı vurgulamak için yıllarca teknoloji konuşmasında kullanılmıştır. Messina, Twitter’daki kişilerin gönderilerini grup oluşturma ya da insanların ilgi alanlarını takip etmelerine izin vermek için web tabanlı bir yönetim gerektirmeden etiketlemeye başlamalarını önerdi. Twitter ilk başta bu kullanımı benimseme konusunda isteksiz olsa da, 2007 yılında #sandiegofire kullanımı üzerinde durdu.

Etkileyici unsurlar

Bu kelime, Twitter ve YouTube’a özgü değildir, ancak kesinlikle hayranlarının ve izleyicilerinin lejyonu üzerinde mega etkisi olan sosyal medya süperstarlarının yükselişiyle ilgilidir. Özellikle, YouTube, etkileyicilere daha yaratıcı bir etiket vermek için kendi terimiyle, Yaratıcı’yı kullandı.

Stan

Evet, bu bir erkeğin adı, aynı adı taşıyan bir şarkıdaki Eminem’in kurgusal süper hayranı için meşhurca kullanılan bir isim. Günümüzde internet, 2008 Tweet’lerine dayanan takıntılı fandom seviyelerini tanımlamak için stan veya standing kullanıyor. Popülerliği OED’in izleme listesinde bir yer edindi.  

HIFW ve Diğer Kısaltmalar

Twitter’ın ünlü orijinal 140 karakterlik Tweet sınırları, tüm web’de ortaya çıkan yaratıcı ve popüler kısaltmalar yarattı – FTW, YOLO, FML, IMO, FWIW, TFW, IDGAF, ICYMI, IMO, IRL ve FOMO dikkate değer. Nasıl Hissettiğim veya HIFW, doğru kelimeleri bulamadığınızda sıklıkla bir video veya GIF ile eşleştirilen popüler bir seçimdir.

YouTuber

Belirli bir platformda öne çıkan etkileyiciler ve sosyal medya ünlüleri Instagrammers veya Twitterers / Tweeters olarak adlandırılabilir, ancak hiçbir başlık YouTuber kadar yaygın olarak kabul edilmez. Kelime öncelikle içerik oluşturucular için kullanılsa da, hayranların ve kullanıcıların bunu kendi başlarına kullandıkları biliniyor.  

Vlog

Platform-agnostik video yıldızları, video vlogger’ı (video ve blog yazıcısının bir kombinasyonu olarak) etiketleyebilir ve hatta YouTube’daki veya YouTube yıldızları hakkında konuşanlar bile aynı terimi kullanır.

İzleyiciler

Hangi platformda olduğunuza bağlı olarak, beğeniler, hayranlar ve aboneler toplayabilirsiniz, ancak sosyal alandaki birçok kişi bu hayranları takipçiler olarak toplayacaktır.

DM

Doğrudan mesaj için kısa ama bir kelime olarak söylenen DM’ler, bu kamuya açık platformu özel iletişim için biraz daha elverişli hale getirmek için Twitter üzerinden gönderilip alınabilen özel mesajlardır. Yavaş ama kesinlikle kişisel veya özel mesajınız için önceki (ve eşanlamlı) terim PM’i desteklemektedir.  

Anma

Twitter tarafından icat edilen her kelime yeni bir kelime değil, mevcut bir kelimenin yeni bir tanımıdır. Örnek olay: Bir Tweet içindeki başka bir kullanıcıyı, kullanıcı adlarının önündeki @ sembolünü kullanarak etiketlemek için kullanılan mentions.