Vine geri mi dönüyor? Byte nedir?

Vine geri mi dönüyor? Byte nedir?

Bir zamanların en popüler sosyal medya platformlarından olan Vine bilindiği üzere kapatılmıştı. Ancak Vine geliştiricilerinden olan Dom Hofmann yeni bir sosyal medya uygulamasının geliştirildiği haberini paylaştı. Vine geri dönüyor: Byte

Özellikle son zamanlar kısa video içeren sosyal medya platformu TikTok en popüler uygulamaların başında geliyor. 6 saniyelik videolar içerek olan yeni uygulamanın ismi ise Byte olarak açıklandı. Byte uygulamasının resmi Twitter hesabından duyuru yapıldı ve indirilmeye hazır olduğu açıklandı. İşte o tweet:

byte@byte_app

dear friends,

today we’re bringing back 6-second looping videos and a new community for people who love them.

it’s called byte and it’s both familiar and new. we hope it’ll resonate with people who feel something’s been missing.

Vine geri dönüyor: Byte. Vine özellikle ülkemizde çok sevilmiş ve çok kullanılmıştı. Aynı zamanda birçok kişinin fenomen olmasını sağlamıştı. Byte uygulamasının da Vine kadar başarılı olup olmayacağı için merak konusu. Çünkü daha önce Vine geliştiricileri birçok uygulama girişiminde bulunmuştu. Ancak hiçbiri başarılı olamamıştı.

Byte 6 saniye sürecek videolar oluşturup yayınlanmasını sağlıyor. Tıpkı Vine gibi 6 saniye kuralı ile oluşturulmuş. Byte ayrıca içerik üreticilerine gelir elde etmeyi de vaat ediyor. Bu sayede kullanıcı sayısını arttırmayı planlıyor. TikTok’un yükselişini kesmesi beklenen Byte uygulamasının başarılı olup olmayacağını hep beraber göreceğiz.

Instagram ve TikTok rekabeti durmak bilmiyor

Geçtiğimiz günlerde Instagram videolarda müzik kullanma özelliğini başlatmıştı. Böylece rekabet daha farklı noktalara taşındı.

 

TikTok platformu henüz oldukça yeni ve net bir stratejiye sahip değil. Bu nedenle şirketin biraz daha geliştirme sürecine girmesi gerekiyor. Kullanıcılar bazı zamanlarda çeşitli altyapı sorunlarından yakınıyor.

 

Sosyal medya platformlarının kendisi arasındaki rekabeti elbette sadece TikTok ve Instagram arasında değil. Facebook ve Snapchat gibi platformlar da bu rekabette çok güçlü adaylar. Facebook Instagram ile aynı çatı şirketine ait olduğu için aralarında rekabet olduğunu söylemek pek mümkün değil. Snapchat ise, bu konuda gerçekten de tüm sınırları zorluyor.

 

Facebook çatı şirketleri genellikle diğer şirketlerden çok fazla kopyalama yapıyor. Özellikle Instagram, TikTok platformundan çeşitli özellikler almaya başladı. İlerleyen dönemlerde müzik dublajı kullanarak çeşitli dans figürlerinin yapıldığını ve adeta TikTok kopyası haline geldiğini de görebiliriz. Sizce Instagram ile TikTok arasındaki rekabet hangi boyutlarda?