Android 14 ekran görüntüsü alanlara dur diyecek!

Android 14 ekran görüntüsü alanlara dur diyecek!

DP2, geliştiricilerin hassas verileri yakalamak için ekran görüntülerini kullanan bilgisayar korsanlarını ve casusları engellemesine yardımcı olmak için bir ekran görüntüsü algılama çerçevesi ekliyor.

Android 14 test sürümü ayrıca, bir uygulamanın kullanabileceği fotoğrafları sınırlamak için iOS benzeri bir yetenek sunacak. Belirli fotoğraflara erişimi kısıtlayabileceksiniz. Böylece gizli tutmayı tercih ettiğiniz aile fotoğraflarını bir sosyal medya uygulamasının göreceği konusunda endişelenmenize gerek kalmayacak. DP2 ayrıca, uygulamaların daha az güvenli (ve daha fazla güçlük eğilimli) parolalar yerine parolayla oturum açmalarını kullanmasına izin veren bir programlama kiti de geliştirdi.

Diğer güncellemer ise daha hafif. Ancak tümünde uygulamaların arka planda çalışırken elde edebileceği kaynakları sınırlayarak performansı artırmaya yönelik daha fazla çaba görülüyor. Ayrıca, kaybolmayı reddeden bildirimlerden rahatsızsanız, yeni güncellemeler ile daha az reddedilemez uyarı olması sizi memnun edecektir.

Android 14 ekran görüntüsü alanlara dur diyecek!

Android 14’ün bu aşamada bir çok başka iyileştirme içerdiği zaten biliniyor. Katlanabilir telefonlar ve tabletler için daha geniş destek, daha fazla erişilebilirlik ve uygulama başına bölgesel kişiselleştirme sunuluyor. Yeni işletim sistemi, modern güvenlik kontrollerinden kaçınmak için eski bir Android sürümünü hedefleyen kötü amaçlı yazılımlar gibi ‘eski’ uygulamaların yüklenmesini de engelleyebilecek.

Yazılım henüz  her şeyin çok başında. Kamu tüketimine yönelik ilk beta nisan ayına kadar gelmeyecek ve sürüm adaylarını haziran ayına kadar görmeyeceksiniz. Bunu Pixel (4a veya üstü) veya PC tabanlı öykünücünüz için manuel olarak indirmeniz gerekecek. Ayrıca Google, Android 14 geldiğinde bekleyebileceğiniz her şeyi de göstermiyor, ancak 10 Mayıs’ta Google I/O’da daha fazlasını duymayı bekliyoruz.