iPhone pil sağlığı nasıl görülür? Ne zaman pili değiştirmek gerekir?

iPhone pil sağlığı nasıl görülür? Ne zaman pili değiştirmek gerekir?

Telefonlar uzun süreli kullanımdan sonra maalesef ki pil ömrü yavaş yavaş tükeniyor. Özellikle iPhone telefonlarda, şirketin bir pazarlama stratejisinden dolayı bu durum çok daha hızlı gelişiyor. Fakat hala Apple sevdalıları iPhone almaktan vazgeçmiyor. Peki iPhone’larda batarya ömrünün bittiğini nasıl anlarız? Ne zaman değiştirmek gerekir? İşte cevabı!

iPhone pil sağlığı nasıl görülür?

iOS dünyasında pil sağlığını kontrol etmek oldukça kolaydır. Böylelikle kullanıcılar telefonunun pil sağlığının ne durumda olduğunu öğrenir ve ona göre hareket ederler. Bunu görmek için;

  1. iPhone’unuzdaki Ayarlar uygulamasını açın
  2. Aşağı kaydırın ve Pil’e dokunun
  3. Şimdi Pil Sağlığı ve Şarj Etme’yi seçin
  4. Mevcut pil kapasiteniz üstte görünür.

iPhone bataryasını ne zaman değiştirmelisiniz?

Eğer telefonunuzun pil sağlığı bozulduysa beklenmedik kapanmalar, gereğinden fazla ısınmalar yaşayabilirsiniz. Haliyle bu durum size telefonun bir uyarı verdiğini gösterir. Bu yüzden yeni bir pil değişimine gitmeniz gerekir.

Apple, İphone’ların bataryalarının normal kullanımlarda 500 tam şarj döngüsüne ulaştığında pil sağlığının %80 seviyelerine kadar koruduğunu belirtmektedir. Buna göre eğer İphone’unuzun pil sağlığı %80 seviyesinin altına düşmesi pil ömrünün önemli ölçüde azaldığını göstermektedir. Bu durumda yapmanız gereken en yakın Apple servisine gidip pilinizi değiştirmektir.

Bildiğiniz üzere Mart ayından itibaren Apple batarya değişim fiyatlarını arttırdı. Son durumda eğer telefonunuz bir iPhone 14 serisine aitse pil değişimi 2.100 TL den başlıyor. iPhone 13, 12 ve 11 serisi  modellerinde 1.900 TL ‘den fiyatlar başlıyor. Daha detaylı bilgi için buraya tıklayarak telefon bataryası hakkında detaylı bilgi elde edebilirsiniz.

İphone Pil Sağlığı Nasıl Arttırılır?

iOS ile, aygıtınızın pil ömrünü kolayca yönetebilirsiniz. Örneğin aygıtınız o anda şarj halinde değilse, her bir uygulamanın pili hangi oranda kullandığını görebilirsiniz. Kullanım durumunu görüntülemek için Ayarlar > Pil menüsüne gitmeniz yeter.

Arka Plan Aktivitesi. Bu mesaj, ilgili uygulamanın arka plandayken de pil kullandığını belirtir. Yani siz başka bir uygulamayı kullanırken o uygulama şarj harcamaya devam etmektedir.

  • Pil ömrünü artırmak için, uygulamaların arka planda yenilenmesine imkan veren özelliği kapatabilirsiniz. Ayarlar > Genel > Arka Planda Uygulama Yenile bölümüne gidin, Wi-Fi veya Wi-Fi ve Hücresel Veri’yi seçin. Ya da Arka Planda Uygulama Yenile özelliğini tamamen devre dışı bırakmak için Kapalı’yı seçin.

Konum ve Arka Plan Konumu. Bu mesaj, ilgili uygulamanın konum servislerini kullandığını belirtir.

  • İlgili uygulama için Konum Servisleri’ni kapatarak pil ömrünü optimize edebilirsiniz. Ayarlar > Gizlilik > Konum Servisleri’nden bu özelliği kapatın.

Hücresel Kapsama Yok ve Sinyal Zayıf. Bu mesaj, kapsama alanı dışındaki bir bölgede bulunduğunuzu ve iOS aygıtınızın daha güçlü bir sinyal aradığını veya aygıtınızı sinyalin zayıf olduğu koşullarda kullandığınızı belirtir. Bu, pil ömrünü etkileyen bir durumdur.

  • Uçak Modu’nu açarak pil ömrünü optimize edebilirsiniz. Denetim Merkezi’ni açın ve Uçak Modu simgesine dokunun. Uçak Modu’ndayken arama yapamayacağınızı veya alamayacağınızı lütfen unutmayın.