Windows Defender ismi yolun sonuna gelindi

Windows Defender ismi yolun sonuna gelindi

İlk olarak 2006 yılında işletim sistemlerine entegre halde gelen Windows Defender, platformlar arası güvenlik uygulaması halini alıyor. Bütün planlarını Windows 10 üzerinden yürüten Microsoft, son olarak isim değişikliğine gitti.

PC’lerde en çok kullanılan işletim sistemi olan Windows’un kullanıcıları, sık sık kötü amaçlı yazılım içeren programlarla kötü olaylar içerisine girebiliyorlar. Microsoft ise bu problemi çözmek ve kullanıcılarını bu tür yazılımlara karşı korumak için özel bir antivirüs kullanıyor.

Windows’un son sistemi Windows 10 işletim sisteminin içerisinde de bulunan Defender, kullanıcıları kötü amaçlı yazılımlardan büyük ölçüde koruyor. Sürekli olarak veri tabanını güncelleyen Defender antivirüs kullanmayanlar için güzel bir önlem oluyor.

24 Ekim 2006 yılında yayınlanan Windows Defender, artık yerini Microsoft Defender’a bırakıyor. Microsoft’un böyle bir adımı gerçekleştirmesinde en büyük amacının Defender’ı ortak bir güvenlik yazılımı hâline getirmek olduğu söyleniyor. Microsoft, Windows Defender yazılımının ismini Microsoft Defender Antivirüs‘e ve Defender Exploit Guard ismini ise Microsoft Defender Exploit Guard‘a çevirdi.

Microsoft’tan gelen bir açıklamaya göre Microsoft Defender sayesinde çapraz platform desteğine sahip olunacak. Microsoft Defender’ın yeni güncellemelerle destek verilen tüm sistemlere yayınlanması bekleniyor.