Android’in deprem uyarı sistemi Türkiye’de işe yaradı mı? İşte yanıtı!

Android’in deprem uyarı sistemi Türkiye’de işe yaradı mı? İşte yanıtı!

BBC müfettişleri, Türkiye’nin üç şehrinde konuştukları yüzlerce kişiden hiçbirinin ilk sarsıntı vurmadan önce uyarı almadığını iddia ediyor. Müfettişler, insanların yalnızca “sınırlı sayıda” ikinci bir titreme için uyarı aldığını söylüyor.

Google’dan yorum istedik. Ürün lideri Micah Berman, BBC’ye Türkiye’de milyonlarca insanın deprem uyarısı aldığını ancak şirketin yaygın bildirimleri gösteren verileri paylaşmadığını söyledi. Google, bir uyarı aldıklarını söyleyen insanlardan birkaç sosyal medya gönderisi gösterdi ancak bunlardan yalnızca biri ilk deprem içindi. Berman, sosyal ağların uyarılar konusunda neden sessiz kaldığına dair “bir yanıtı” olmadığını ancak depremin doğasının ve internet erişiminin güvenilirliğinin sistemi etkileyebileceğini belirtiyor.

Android’in deprem uyarı sistemi Türkiye’de işe yaradı mı? İşte yanıtı!

Android Deprem Uyarı Sistemi, uyarıları etkili bir şekilde kitle kaynaklı olarak göndermek için telefonlardaki ivme ölçeri (yani hareket algılamayı) kullanıyor. Birçok telefon aynı anda titrerse Google, depremin merkez üssünü ve büyüklüğünü bulmak için toplu verileri kullanabiliyor ve sarsıntının şiddetini hissedebilecek kişilere otomatik olarak bir uyarı gönderiyor. Bir dakikadan daha uzun bir bildirim olmamasına rağmen, bu süre saklanacak bir yer bulmak veya tahliye etmek için yeterli olabilir. Teknoloji, geleneksel uyarıların bulunmadığı alanlarda insanlara teorik olarak yardımcı olabilir.

Endişe, sistemin güçlü (7,8 büyüklüğünde) bir deprem sırasında arızalanmış olabileceğidir. Daha fazla veri olmadan, Android’in deprem uyarılarının radyo ve TV üzerinden yapılan geleneksel uyarıların yerine geçebileceği kesin değil.