Gök bilimciler, bir galaksinin yutulduğuna inanıyor

Gök bilimciler, bir galaksinin yutulduğuna inanıyor

Gök bilimciler, Samanyolu gök adasını 10 milyar yıl önce şekillendiren önemli bir olay dizisini haritaladıklarını duyurdu. Nature Astronomy’de yayımlanan bir makale, Astrofisica de Canarias isimli bir enstitünün şaşırtan bir detayı tespit ettiğini ortaya koydu.

Kanarya Adaları menşeli Astrofisica de Canarias, Gaia-Enceladus isimli bir cüce galaksinin Samanyolu tarafından yutulduğunu söyledi. Bilim insanları, bu yutulma olayının Samanyolu ile Gaia-Enceladus’un birleşimine sebep olduğuna inanıyor. İlgili hadiseden önce bir çarpışma yaşandığı da tespit edilenler arasında.

Yayımlanan keşif raporu, Samanyolu’nun nasıl oluştuğuna dair var olan bilgilere yeni bir anlayış sunuyor. Gök bilimciler, daha önce iki farklı ve birbirinden ayrı olan yıldızlar takımının birleşmesi sonucu Samanyolu’nun oluştuğunu düşünüyordu fakat onların ne zaman bir araya geldiğini bilmiyordu.

Gaia uzay teleskopu kullanılarak; bir milyon yıldızın aldığı pozisyonlar, sahip olduğu parlaklıklar ve onların mesafeleri adına bir analiz yapıldı. Galaksi elementlerini de inceleyen yetkililer, yaşanan kaotik hareketler sonucu bir çarpışmanın olduğunu kanıtladılar. 10 milyar yıl önce oluşan bu karmaşa, Samanyolu’nun cüce bir galaksi olan Gaia-Enceladus’u milyonlarca yıl boyunca yavaş yavaş tükettiğini ortaya çıkardı.

Araştırmacılar, ayrıca, çarpışma sonucu ortaya çıkan yıldız oluşumunun dört milyar yıllık bir katkıda bulunduğunu ifade etti. Akademisyenlere göre Gaia-Enceladus’un kalıntıları, günümüzdeki Samanyolu yapısını oluşturdu. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?