Facebook ve Cambridge Analytica sızdırma ile ilgili Son Gelişmeler

Facebook ve Cambridge Analytica sızdırma ile ilgili Son Gelişmeler

Eski çalışan ve kendine özgü bilgi uçuran Brittany Kaiser tarafından yayınlanan dahili belgelerin önbelleği aracılığıyla, bozulmuş veri şirketi Cambridge Analytica’nın dünya çapındaki seçimlerdeki faaliyetlerinin ölçeği ve kapsamı hakkında daha fazla ayrıntı ortaya çıkıyor.

Başkan Donald Trump’ın 2016 ABD seçimlerinde yürüttüğü kampanya için seçmenleri hedef almak amacıyla kötü bir şekilde çalınan Facebook verilerini kullanan şimdi kapatılan veri modelleme şirketi, 2018’de Facebook’un hisse fiyatından milyarlarca para silip katkıda bulunan veri kötüye kullanım skandalının merkezinde yer aldı. geçen yaz teknoloji devi için 5BN $ FTC para cezasına çarptırıldı.

Ancak Cambridge Analytica ve ana kuruluşu SCL Seçimleri’nin nerede, kimin için ve tam olarak nasıl çalıştığı; Facebook liderliğinin veri toplamak ve siyasi reklamları hedeflemek için platformunu kullanan firmanın, Facebook’un bazı personelinin yardım ettiği işlerini ne kadar bildiğini.

Bazı Facebook çalışanları, Eylül 2015’e kadar Cambridge Analytica’dan “kabataslak” bir şirket olarak bahsediyordu – ancak teknoloji devi, 2018’de skandal küreselleştikten sonra platform erişimini fişe çekti.

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, Ted Cruz’un cumhurbaşkanlığı kampanyasının on milyonlarca Facebook kullanıcısını kapsayan araştırmaya dayanan psikolojik verileri kullandığı hikayesini bozan bir Aralık 2015 Guardian makalesinden sadece CA’yı kişisel olarak öğrendiğini sürdürmeye devam etti. izni. (Mart 2018’e kadar daha fazla araştırmacı gazetecilik hikayeyi kapattı – küresel bir skandala çevirdi.)

Veri kötüye kullanımı skandalı (The Great Hack) hakkında geçen yılki Netflix belgeselinde merkezi bir rol oynayan eski Cambridge Analytica iş geliştirme direktörü Kaiser, geçtiğimiz hafta son veri dökümü başladı – daha önce yayınlanmamış dahili belgelerin puanlarına bir Twitter üzerinden bağlantılar yayınladı @HindsightFiles adlı hesap. (Yazma sırasında Twitter, muhtemelen çektiği indirme hacminin bir sonucu olarak, “olağandışı etkinlik” nedeniyle hesabı görüntülemek için geçici bir sınır koymuştur.)

Halka açık CA hikayesinin bir parçası olduğu için Kaiser, Facebook’a kullanıcılara verileri üzerinde mülkiyet hakları vermek için kampanya yürütmektedir. Eski işvereninden yeni belgeler yayınladığını iddia ediyor çünkü bu yılki ABD seçimlerinin 2016 sonucunu lekeleyen aynı tür büyük veri özellikli seçmen manipülasyonu riski altında olduğunu düşünüyor.

Guardian’a, “Bu yıl ABD seçimlerinde neler olacağı konusunda çok korkuyorum ve bence kendimizi korumanın birkaç yolundan biri mümkün olduğunca fazla bilgi edinmek” dedi.

Gazetecilere göre Kaiser’in daha önce yayınlanmamış belgeleri dağıtmak için kullandığı Twitter hesabındaki sloganı “Dünyanın dört bir yanındaki demokrasiler en yüksek teklifi verene açık artırılıyor” diyor. bildiri.

Bültenler Brezilya, Kenya ve Malezya’yı kapsayan belgelerle birlikte ülkelere gruplanıyor. İran’la ilgili konularla ilgili temalı bir yayın da var ve CA / SCL’nin ABD’deki John Bolton’un ABD’deki Siyasi Eylem Komitesi’ndeki çalışmalarını kapsayan başka bir yayın var.

Bültenler, Kaiser’in daha önce yayınlanmamış e-postaların, proje planlarının, vaka çalışmalarının ve müzakerelerin en az 65 ülkeye yayıldığını yazarak, CA / SCL’nin sosyal medya tarafından desteklenen operasyonlarının küresel ölçeğinin altını çizmeyi planlıyor.

Mevcut önbelleğe dahil edilen bir yardımcı memurlar tablosu, Avustralya, Arjantin, Balkanlar, Hindistan, Ürdün, Litvanya, Filipinler, İsviçre ve Türkiye dahil olmak üzere çok sayıda ülke ve bölgedeki SCL ortaklarını listeler. “Potansiyel” iş ortaklarını listeleyen ikinci bir sekme, Ukrayna ve hatta Çin dahil olmak üzere diğer çeşitli yerlerde siyasi ve ticari temasları kapsamaktadır.

2018 yılında çevrimiçi siyasi kampanya ve seçmen manipülasyonunu araştıran bir İngiliz parlamenter komitesi – diğerlerinin yanı sıra Kaiser ve CA muhbir Chris Chrislie’den kanıt alarak – hükümeti halkla ilişkiler ve stratejik iletişim endüstrisini denetlemeye çağırdı ve son raporunda ne kadar kolay olduğunu söyledi. itibarını kaybetmiş şirketlerin kendilerini yeniden keşfetmeleri ve potansiyel olarak aynı verileri ve aynı taktikleri İngiltere de dahil olmak üzere hükümetleri baltalamak için kullanmaları ”.

“Veri analizi firmaları dünya çapında seçimlerde kilit rol oynadı. Stratejik iletişim şirketleri sıklıkla uluslararası düzeyde, şeffaf yöntemlerden daha az finansmanla finanse edilen ve yasal olarak şüpheli yöntemler kullanan kampanyalar yürütüyorlar ”dedi.

Komitenin nihai raporu seçim ve referandum kampanyalarını vurguladı SCL Seçimleri (ve sayısız “ilişkili şirketler”) yaklaşık otuz ülkede yer aldı. Ancak, Kaiser’in faaliyetlerini – ve / veya isteklerini – anlatması, oldukça geniş ve hatta kapsam açısından küresel görünmektedir.

Bugüne kadar yayınlanan belgeler arasında bir vaka çalışması bulunmaktadır