Netflix’e reklam gelecek mi? CEO açıkladı

Netflix’e reklam gelecek mi? CEO açıkladı

Dijital platformların ayakta durabilmelerini sağlayan gelir kapılarından biri de reklamlar. Reklamların gelip gelmeyeceği merak edilen Netflix, konuyla ilgili yeni bir açıklama yaptı. Netflix CEO’su Reed Hastings, Netflix’e reklam gelip gelmeyeceğini sonunda açıkladı.

Netflix’e reklam gelecek mi?

Netflix CEO’su Reed Hastings, yaptırımcıların baskılarına ve devam eden spekülasyonların aksine Netflix’e reklam gelmeyeceğini söyledi. Reklam tabanlı gelir modelini reddettiklerini söyleyen Hastings, diğer yandan teknoloji devleri Google, Facebook ve Amazon’dan örnek verdi. Bu üçlünün reklam konusundaki gücüne değinen ünlü CEO, birçok kaynaktan veri entegre edildiğinin altını çizdi. Reklamların bir endüstri maliyeti olduğuna dikkat çeken Hastings, Netflix’e kârlılık getirecek modelin ise reklamlar olmayacağına dikkat çekti.

Yapılan açıklamaya bakıldığında platforma bir süre daha reklamların entegre edilmeyeceğini söyleyebiliriz. Ancak, uzun vadede şirket planlarının değişebileceğini de unutmamak gerekiyor.

Son olarak Netflix‘in 2019’un dördüncü çeyrekteki verilerine bakalım.

Şirket toplamda 5,47 milyar dolarlık gelir ile yılı kapadı. Bu da hisse başına 1,30 dolarlık gelir anlamına geliyor. Bu arada Netflix‘in ücretli abone sayısında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 27’lik bir azalma yaşandığını da söyleyelim. Şirket, geçen yılı 167.09 milyon abone ile kapattı.