SpaceX, Dragon Uzay Aracı Yeni Görevi için Fırlatıldı!

Bir SpaceX Falcon 9 6 Mart'tan kalktı ve kargo aracının bu versiyonunun son uçuşunda bir Dragon uzay aracının yörüngesine yerleştirildi.

Bir SpaceX Falcon 9 6 Mart’tan kalktı ve kargo aracının bu versiyonunun son uçuşunda bir Dragon uzay aracının yörüngesine yerleştirildi.

Falcon 9, Doğu Canaveral Hava Kuvvetleri İstasyonu’nda saat 23: 50’de Space Launch Complex 40’tan fırlatıldı. Dragon uzay aracı 9,5 dk sonra  Dünya yörüngesinde  ayrıldı ve roketin ana gövdesinden ayrıldı.

Dragon Peki Ne Taşıyor?

Bu Dragon uzay aracı, CRS-20 adlı bir görevde, 9 Mart’da Uluslararası Uzay İstasyonu’na ulaşacak. Uzay aracı, istasyon için bilim deneyleri ve mürettebat malzemeleri de dahil olmak üzere 1.977 kilogram kargo taşıyor.

Airbus Modülü Nedir?

Dragon üzerindeki yükler arasında, Airbus tarafından geliştirilen ve istasyonun Columbus modülüne kurulacak harici bir deney platformu olan Bartolomeo var. Bartolomeo, Avrupa Uzay Ajansı ile işbirliği içinde Airbus tarafından ticari bir platform olarak geliştirilmiştir.

Peki Dragon Ne zaman Dünyaya Dönecek?

Dragon, Dünya’ya dönmek için 1.680 kilogramdan fazla kargo ile ayrılmadan önce yaklaşık bir ay istasyonda kalacak. Uluslararası Uzay İstasyonu programı müdür yardımcısı Joel Montalbano, 6 Mart’ta Kennedy Uzay Merkezi’nde yapılan lansman öncesi brifing sırasında, dönüşün kesin tarihi hava koşullarına ve Dünya’ya geri getirilecek bilimsel araştırmaların tamamlanmasına bağlı olacak. .

Dragon eve döndüğünde, SpaceX’in NASA ile yaptığı orijinal Ticari Tedarik Hizmetleri (CRS) sözleşmesinin sonunu işaretleyecek. Aralık 2008’de verilen bu sözleşme başlangıçta 1.6 milyar dolara 12 uçuş içeriyordu. NASA, sözleşmeye maksimum 3,1 milyar dolar değerinde 8 hedef belirlendi.

SpaceX, Ocak 2016’da istasyona kargo teslimatlarına devam etmek için Orbital ATK (şimdi Northrop Grumman) ve Sierra Nevada Corporation ile birlikte üç CRS-2 sözleşmesinden birini kazandı. SpaceX için CRS-21 olarak adlandırılan ilk görevlerin sonbaharda başlaması planlanıyor.

Crew Dragon uzay aracının bir sürümünü kullanacak!

Gelecekteki SpaceX CRS görevleri, SpaceX’in NASA’nın ticari ekip programı için geliştirdiği Crew Dragon uzay aracının bir sürümünü kullanacak. Lansman öncesi brifing sırasında SpaceX’teki yapı ve uçuş güvenilirliği başkan yardımcısı Hans Koenigsmann, bu versiyonun Crew Dragon’un lansman iptal sistemindeki SuperDraco iticilerinden yoksun ve daha küçük bir yaşam destek sistemine sahip olduğunu söyledi. Uzay aracı, mevcut kargo Dragon’dan yaklaşık% 20 daha fazla hacme sahip olacak.

Yeni Dragon ayrıca daha fazla yeniden kullanılmak üzere tasarlanacak. CRS-20 görevini uçan uzay aracı üçüncü uçuşunu yaparken, diğer iki Dragon uzay aracının bir kilometre taşı ulaştı, Koenigsmann yeni kargo Dragon’un beş uçuş için tasarlandığını söyledi.

Uzay aracının yapabileceği gerçek uçuş sayısının görülmeye devam ettiğini kabul etti. “Şu anda uçuş sayısı bir tasarım numarası. Bunların çoğu geri döndüğünüzde gördüklerinize bağlıdır ”dedi. “Gerçekte, bulduklarımıza bağlı olarak kapsülü altı kez veya dört kez çalıştırabiliriz.”

Lansman, 50. başarılı güçlendirici inişiyle şirket için bir kilometre taşı daha oluşturdu. Falcon 9’un ilk etabı, Canaveral Burnu’ndaki Landing Zone 1’deki kalkıştan sekiz buçuk dakika sonra indi. Sahne, daha önce Aralık 2019’da CRS-19 Dragon misyonunu başlatmış olan ikinci uçuşunu yapıyordu.

Şirket, 17 Şubat’ta bir dizi 60 Starlink uydusu taşıyan bir önceki lansmanda bu kilometre taşına ulaşmayı umuyordu. Ancak, sahne Atlantik’teki dronesiteye inemedi , bunun yerine yakındaki okyanusa çarptı.

Şimdiye Kadar ki En yüksek Rüzar ile iniş yaptı!

Koenigsmann, brifingde sahnenin başarısız inişe neden olan teknik bir sorun yaşamadığını, ancak gemiye çarpmaktan kaçındığını söyledi. “Bunu öncelikle karşılaştığı rüzgarlar tahmin edilen rüzgarlar olmadığı için yaptı,” dedi, çünkü modeller iniş zamanı etrafındaki rüzgarlardaki değişikliği doğru bir şekilde tahmin etmedi.

Bu iniş, fırlatma sınırlarını aşma tehdidi altında olan düşük seviyeli rüzgarlar nedeniyle kendi zorluklarıyla karşı karşıya kaldı. “Roket, bu gece Cape Canaveral’da şimdiye kadarki en yüksek rüzgar ile iniş yaptı,” dedi.

Ancak güçlendirici, Landing Zone 1’deki bir ped üzerine güvenli bir şekilde indi. “Zarf genişledi,” diye mırıldandı Musk dakikalar sonra.